Jak się czyści wtryskiwacze?

Istnieje wiele metod czyszczenia wtryskiwaczy oto kilka z nich:

Czyszczenie za pomocą myjki ultradźwiękowej

MYJKA ULTRADŹWIĘKOWA WTRYSKIWACZE SIEMENS GDAŃSK
.
Jak dotąd jest to najdoskonalszy sposób na dokładne oczyszczanie wtryskiwacza i wszystkich jego zakamarków z zanieczyszczeń. Fale ultradźwiękowe są w stanie odbijać się i przenikać przez różne materiały, tę właściwość wykorzystują zwierzęta do echolokacji. W medycynie zastosowanie znalazły np. w aparaturze USG Wtryskiwacze rozkręca się na części i umieszcza w kwasoodpornych koszykach które wkłada się do wanienki z specjalnym płynem myjącym.
Fale ultradźwiękowe są w stanie odbijać się i przenikać przez różne materiały, są to niesłyszalne dla nas dźwięki o częstotliwości powyżej 16kHz tgzw naddźwięki słyszalne przez delfiny i psy, są to fale mechaniczne o dużej sile.
W myjce ultradźwiękowy wykorzystuje się zjawisko kawitacji, w procesie tym generator wytwarza fale o wysokiej częstotliwości które wytwarzają ciśnienie które wprawia w drganie cząsteczki płynu czyszczącego w wyniku czego na czyszczonej powierzchni pojawiają się mikro bąbelki powietrza dzięki którym od powierzchni odrywają się zabrudzenia takie jak oleje, nagar, opiłki itp. A że woda „wleci wszędzie” mamy pewność że elementy są czyste na całej powierzchni również w wąskich kanalikach i szczelinach.
Po kąpieli elementy osusza się sprężonym powietrzem.

Czyszczenie za pomocą chemii – płukanie bez rozbierania.

a) Czyszczenie na samochodzie.
Do tego celu niezbędny jest specjalny sprzęt z pompką i filtrami który podłącza się bezpośrednio do linii paliwowej. Czyszczenie odbywa się na działającym silniku i trwa od kilku minut do 0,5 godziny zależnie od zaleceń – czyszczenie to jest bardzo powierzchowne i nie zawsze daje oczekiwany efekt dlatego aby dokładniej rozpuścić brud wymyślono stoły probiercze z funkcją płukania termochemicznego

b) Czyszczenie indywidualne na stole probierczym.

Do czyszczenia wtryskiwaczy nienaprawialnych oraz pompowtryskiwaczy stosuje się specjalistyczne stanowisko gdzie za pomocą chemii rozgrzanej do 80 stopni Celsjusza, wtryskiwacz płukany jest na różnych programach. Daje to nieporównywalnie lepsze efekty od czyszczenia wtrysków na aucie, gdzie nie można podgrzać paliwa ani zastosować silnej chemii, która w silniku mogłaby np. uszkodzić pompę wysokiego ciśnienia.

Czyszczenie ultradźwiękami z wysterowaniem cewki.
W przypadku wtryskiwaczy benzynowych najskuteczniejsza jest kąpiel w wanience ultradźwiękowej z równoczesnym wysterowaniem cewki elektrycznej. Impulsy powodują przepływ płynu czyszczącego przez pracujący wtryskiwacz. Przyczynia się to do dokładniejszego oczyszczenia wnętrza wtrysku. Większe kawałki nagarów, które oderwą się i nie będą w stanie przelecieć przez otworki w końcówce rozpylacza mogą nadal go blokować dlatego dla pełnego efektu stosuje się proces płukania wstecznego gdzie wysterujemy cewkę tak by była otwarta i podajemy paliwo w przeciwnym kierunku by zanieczyszczenia wyleciały tyłem.

SONY DSCwtryskiwacz delphi myci w ultradźwiękach gdańsk CZYSZCZENIE WTRYSKIWACZY DELPHI GDAŃSKWtryskiwacz bosch myjka ultradźwiękowa gdynia

Krystian Mielewczyk

O Autorze 

Pracownia Mielewczyk powstała z pasji do sportów samochodowych właściciela firmy, Krystiana Mielewczyka. Przez wiele lat rozwijając zaplecze technologiczne oraz nabywając coraz większej wiedzy i doświadczenia w zakresie elektroniki samochodowej postanowił połączyć pasję z pracą i stworzył Pracownię Mielewczyk rozszerzając swoją podstawową działalność o naprawę wtryskiwaczy samochodowych.

  • googleplus
  • youtube
Sty 9, 2014

Polub nas na facebooku

BMW E60 530 3.0 160 kW Wtryskiwacz Bosch 0445110131